Kormoráni aneb cesta do pravěku

Inspiraci k tomuhle zážitku jsme našli v knize Aleny Klvaňové Kam za ptáky v České republice. Pozorování největší hnízdní kolonie kormoránů
velkých u nás považuje za pravou ornitologickou lahůdku. A vůbec nepřehání – i když nejste zrovna ornitologové! Kormorání byli vidět už z jižní hráze rybníka Ženich, jak doporučuje kniha. Ale ta pravá lahůdka nás čekala na konci protější – severní – hrázi (mapa).

Rybník Ženich
Rybník Ženich na Třeboňsku - foto © Jan Ševčík

Přijíždíte po hrázi mezi rybníky Ženich a Nový vdovec a přes vodu na ostrově se náhle začíná vynořovat pustina. Vedle řady zelených stromů najednou udeří do očí skupina stromů mrtvých, suchých, bělavých, jak kosti v kalifornském Údolí smrti. A na těch bělostných větvých spousta černých fleků. Co to je? Vytahujete dalekohled a z fleků se rázem vyklubou ptáci – kormoráni. Scéna jak ze Zemanovy cesty do pravěku.
Podvědomě zatajujete dech, v zádech lehce zamrazí a fascinovaně sledujete to pravěké představení. A když popustíte fantazii uzdu ještě trochu víc, začnete se ustrašeně rozhlížet kolem, odkud na vás zaútočí nějaký tyrannosaurus….

Všechna práva vyhrazena © 2020-2024 pozorovaniptaku.cz
crossmenu