Ptačí slet

A nebo vzlet? Vlastně obojí. Asi poprvé to naši prarodiče, případně i rodiče, zažili při sledování Všesokolského sletu. My pak Spartakiády – komunistické obdoby téhož. Cvičební představení jednotlivce, které bychom víceméně bez zájmu přehlédli, se v provedení desítek, stovek, ba tisíců elegantních a sladěných učinkujících, najednou stává dechberoucím představením!

Určitě ten pohled znáte i z fascinujících dokumentů o migraci tisícihlavých stád kopytníků putujících africkou savanou za vodou a potravou. A úplně stejně to působí, když pozorujete ptáky. Někdy stačí i pár desítek husí velkých, které se s hlasitým hýkáním zvednu jako na povel z hladiny rybníka a svým pohybem oživí až rozbouří ten klidný vodní svět… Já jsem to poprvé zažil na rybníku Nový vdovec na Třeboňsku.

A nejúžasnější je prý zimní ranní vzlet severských husí v počtu až deseti tisíců exemplářům na Novomlýnských nádržích. A umí to i jiní ptáci. Jen nesmíte být vinař, sledující obrovské hejno špačků nezadržitelně ozobávající vaši pýchu – ryzlink rýnský, ze kterého mělo být skvělé (a drahé) ledové víno…

© Jan Ševčík

Všechna práva vyhrazena © 2020-2024 pozorovaniptaku.cz
crossmenu